Jak se zbavit neplatiče nájmu.

Někteří lidé mají opravdu hroší kůži. Budou vám lhát do obličeje aniž by hnuli brvou a nedělá jim to zřejmě sebemenší problém. Já chápu, že se člověk může dostat do svízelné situace a jsem ochoten hledat řešení vhodné pro obě strany. Ale majitel bytu není charitativní organizace a náklady spojené s užíváním bytu přece za nájemce nemůže platit ze svého.

V naší republice je bohužel zákon vyloženě na straně nájemníka. V některých situacích je to pochopitelné. Neplacení nájmu je ale hrubé porušení smlouvy, na které pronajímatel samozřejmě doplatí sám. Proč v tomto případě chránit nájemníka nesmyslnými obstrukcemi při výpovědi z nájmu? Odpověď neznám. Možná mi s tím někdo pomůže v komentářích pod článkem.

6 měsíců bez nájemného

Takže nájemník přestal platit. Pokud s ním není rozumná řeč, jen tak se ho nezbavíte. Až nezaplacení tří nájmů (za sebou nebo dohromady) je důvodem k výpovědi. Po doručení výpovědi běží ještě tříměsíční výpovědní lhůta. Dohromady je to půl roku bydlení zadarmo pro neplatiče. Půl roku budete doplácet vy.

Neplatiči nájemného

A může to být i horší. To když se podobný filuta rozhodne platnost vaší výpovědi soudně napadnout. Je to trochu extrém, ale právo na to má. U soudu sice musí prokázat, že k výpovědi nebyl důvod – což neprokáže, jenže za jak dlouho k tomu soudu dojde? A kdy rozhodne? Nedivil bych se, kdyby si tímto způsobem nájemce svůj pobyt a bydlení zdarma podstatně prodloužil.

Svého dluhu se samozřejmě nájemce nezbaví, ale dostat z něj peníze nebude vůbec snadné. Nemá-li na nájem, pravděpodobně najednou zázračně nezbohatne. Právo je na vaší straně. Jeho reálná vymahatelnost může vypadat třeba jako obstavení platu (je-li nějaký) a splátkový kalendář na x let. Vše samozřejmě opět až po rozhodnutí soudu.

Řešení? Nic moc…

Smlouva na dobu určitou. Kdyby to chtěl někdo hnát až do extrému s napadením platnosti výpovědi byla by pravděpodobně i roční smlouva rychlejší než soud. Můžete si ji pojistit notářským zápisem s přímou vykonatelností. V této dohodě stvrzené notářem nájemce souhlasí, že po ukončení nájmu vyklidí byt nebo bude vystěhován exekučně bez zdlouhavého soudního procesu.

Kauce. Při nezaplacení nájmu je možné stáhnout peníze z kauce. Pak nájemce písemně vyzvat k jejímu doplnění do původní výše. Neučiní-li tak do jednoho měsíce, můžete rovnou podat výpověď. Když to počítám. Je to o cca měsíc kratší cesta. Místo tří nezaplacených nájmů by to měly být pouze dva. No… alespoň něco.

Přepsat dodávky energií. Smlouvy na dodávku elektřiny i plynu by měl mít s dodavatelem (distributorem) jednoznačně uzavřené nájemník. V případě, že jste dodávky nepřepsali je problematické někoho odstřihnout od elektřiny i když vám neplatí. Ať si náklady na tuto spotřebu nese nájemce sám včetně případných dluhů. Přepis není tak obtížný a pro vás to bude o starost (a náklad) méně.

Většinou naštěstí na takové lidi nenarazíte. Normální nájemník, i když se dostane do problémů, bude mít tendenci situaci řešit. Přinejhorším sám z bytu odejde. Najdou se ale bohužel i tací, u kterých to neplatí. Dobrou obranou proti nim je i prevence a dobrý odhad. U některých zájemců o pronájem (nebudu konkrétní) prostě ty případné problémy cítíte hned. Takovým je dobré se vyhnout. Ale pozor aby vám na dveře nezaklepal ombudsman nebo jiní ochránci lidských práv… diskriminace při výběru nájemníka totiž taky není zrovna košer ;).

Příspěvek byl publikován v rubrice Byty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů u Jak se zbavit neplatiče nájmu.

  1. Ivan napsal:

    My vás takového nájemníka zbavíme do 14dnů!

    • romanav napsal:

      Dobry den,mam presne takoveho najemnika,ulhaneho parazita,ktery se odmita odstehovat.je to 4 clenna rodina.muzete me prosim pomoci se jich zbavit? Dekuji moc romana v

    • nn napsal:

      Dejte mi vedet na muj email, jak byste to udelal.

    • Eva Benak napsal:

      Dobry den Ivane Mohl byste mi alespon naznacit , jak se neplatice z bytu / domu dokazete zbavit ? Mozna budu Vasi radu / praci , v budouci dobe potrebovat Diky moc za odpoved Eva .

      • Admin napsal:

        Osobně by mě to také velmi zajímalo. Na svých stránkách nabízí pan Ivan (je-li to jeho jméno) i mimosoudní vystěhování,resp. bez účasti soudu. Dělá to na mě dojem, že to asi nebude úplně právně čisté.. Zvlášť, když tam není ani žádné jméno nebo název firmy. Pokud se tady pan Ivan ještě někdy objeví byl bych rád, kdyby se s námi podělil o informace.
        Každopádně pro všechny zájemce o tyto služby doporučuji navštívit přímo stránky této firmy, kde najdete i kontaktní údaje – telefon, email a dokonce i adresu (stačí kliknout na jméno Ivan u původního reklamního příspěvku ;))

        • Jarda napsal:

          Dobrý den,
          souhlasím s adminem a myslím, že právně čistý způsob neexistuje, alespoň ne v případě, že bude dodrženo oněch čtrnáct dnů….
          Jarda

    • Jarda napsal:

      Dobrý den,
      myslím, že nejlépe obdobní lidé slyší na slušný dopis. Napište svému nájemci, že Vás byt užívá bez právního titulu (tedy pokud tomu tak je) a upozorněte ho, že pokud byt neuvolní ve stanoveném termínu, obrátíte se na Polici České republiky s trestní oznámením dle níže zkopírovaného ustanovení trestního zákona. Samozřejmě mu dejte šanci, abyste v případě, že není schopen reagovat nemuseli hned letět na plolicii. Zatím to vždy zafungovalo, tak proč by to němelo fungovat u Vás.
      Jarda

      § 208 Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru
      (1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
      (2) Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.
      (3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
      a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny, nebo
      b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

    • Ilona Hronová napsal:

      dobrý den, nevím je-li tento e meil aktuální ale mám v bytě 2 kk ženskou s 17 letou dcerou, v paneláku v Brně, zaplatila nájemné 2x 9000 kč, to při podpisu smlouvy jednou a po 2.bankou, pak neplatila a pak po xy telefonátech mi poslala 7000 kč, kauci nesložila, to zavinila realitka, s kterou jsem se pak rozešla, protože tuto ženu mi nahnaly, prý je seriozní atd. Ale evidentně ženská tam hodlá žít zadarmo.Vím, že se ohání nyní právníkem, tvrdí že je nemocná, lidé mi telefonují, že je v bytě kravál, prostě myslím si, že bych ji měla vyhodit, napsala jsem jí, aby byt 15.3.2014 opustila, napsala mi že půjde za právníkem.
      Mužete mi poradit, nebo pomoci,. Nezaplatila zatím jednou ale vím, že už platit nebude,chci jí nechat odpojit elektřinu.
      Ilona Brno

      • Jarda napsal:

        Dobrý den,
        to jsou právě ty situace, které nájemníkům umožňují, aby byli v klidu a mohli se Vám smát do … tváře. Je jasné, že jen tak si stanovit lhůtu asi nemůžete. Samozřejmě je otázkou zda na to druhá strana uslyší, protože kde není žalobce není soudce a pokud byt opustí tak budiž. V každém případě by bylo vhodné podepsat dohodu o ukončení nájmu se závazkem nájemníka k úhradě všech dluhů.
        Vykopnout dveře a vyházet nájemci věci na ulici…. to opravdu smrdí porušováním domovní svobody – do toho bych se rozhodně nepouštěl. Co se týká odpojení elektřiny, tak tam bych byl také opatrný, i když pokud nájemce upozorníte předem, nejlépe písemně, že vzhledem ke skutečnosti, že nedodržuje podmínky smlouvy jste nucena nechat odpojit elektřinu, protože nemáte dostatek prostředků na její úhradu, tak by to asi možné bylo. Otázkou zůstává jak by na celou věc pohlížel soud, protože vy za těchto okolností přestanete dodávat nájemci službu, kterou byste mu měla zajistit. Další problém by nastal při opětovném přihlášení k odběru, protože pokud se nepletu musela by se předložit revize (pokud by tedy došlo k odpojení). Dříve byla lhůta myslím dva roky a pokud jste požádala o připojení v této lhůtě tak se nic nemuselo předkládat, ale dnes již žádná lhůta není.
        Většina podobných vykutálenců se s Vámi asi soudit nebude. Občas se, ale obrátí v nějakém „charitativním“ centru na právníka a ten jim začne radit. V ten moment je problém na světe. Pak musíte postupovat jedině podle zákona. V tom případě by asi bylo nejlepší počkat až Vám bude dlužit za tři měsíce a následně poslat výpověď bez výpovědní lhůty. Pozor!!! Výpověď musí obsahovat náležitosti uvedené v zákoně jinak by se k ní nepřihlíželo. V případě této výpovědi by měl nájemce byt odevzdat bez zbytečného odkladu, nejpozději do jednoho měsíce. Pokud tak neučiní, užívá byt bez právního titulu. Následně bych postupoval jak jsem psal již dříve – § 208 trestního zákona.
        Samozřejmě článek, pod kterým je tato diskuze, vznikal v době platnosti starého občanského zákoníku, a tak výpovědní lhůtu, která je v něm uvedena berte s rezervou. Dnes je možnost výpovědi bez výpovědní lhůty, a to dle ustanovení § 2291 nového občanského zákoníku.
        Jarda

        • Nucki napsal:

          Já osobně jsem takovou situaci vyřešil tak, že jsem nájemníka nechal podepsat dohodu o ukončení nájmu k 30.4.2014. Když jsem volal nájemníkovi kdy si můžu přijít pro klíče tak mi nebral telefony a v smskách se vymlouval, že se stěhuje 1.5.2014 tak jsem mu dal ještě čas přes víkend. Nájemník se však stále vymlouval a měl milion důvodu, proč mi nechce předat klíče od bytu. Tak jsem mu napsal, že nájem byl ukončen 30.4.2014 a byt jsem si odemknul vyměnil zámky a všechen bordel co tam byl jsem vynosil k popelnici a bylo. Přece nebudu čekat bůh ví jak dlouho než mi nájemník odevzdá klíče na to fakt nemám nervy ani čas. Prostě po skončení nájmu tam nájemník nemá co pohledávat v bytě je nelegálně a já mám právo si byt převzít a pokud zákon říká něco jiného tak je špatný zákon a né já.

        • Líba napsal:

          Dobrý den, Jardo, díky za informace. Mám nájemníka, který od března 2014 neplatí nájem a jen slibuje. Naštěstí mu 30.6.2014 skončila nájemní smlouva. Již dvakrát jsem ho písemně a jednou osobně vyzývala k opuštění bytu, nestalo se tak. Jakou mám reálnou a zákonnou možnost jej vystěhovat. Paragraf 208 je fajn, ale bude to asi na „dlouhé lokty“?.
          Děkuji za odpověď. L.

  2. Ilona Hronová napsal:

    Dobrý den, mám dotaz, pronajímám byt a mám smůlu na neplatiče, již po druhé.
    Při prvních 2 osobách manž. páru neplatičů po dvou měsících jsem nechala vypáčit zámek a odstěhovala jsem jim věci na ulici.
    Vím, že se toto nesmí, je to protizákonné, ale i tak mě stálo jejich bydlení 30 000 kč protože zničili v bytě el.sporák, ukradli ledničku, propálii velmi mnoho el.atd. plus vodu.
    Ttoto se nyní bude opakovat, paní 2x nezaplatila, před tím 2 x platila, nyní cítím, že tam hodlá bydlet zdarma.
    Chci se zeptat, jaký trest mi bude hrozit, kdyby mě zažalovala, že jsem násilně vnikla do bytu a vystěhovala ji. Myslím si, že na žalobu nemají tito lidé peníze.
    Byt je můj majetek a nebudu charita.
    Děkuji za odpověď

  3. Admin napsal:

    Tak při násilném vniknutí a vystěhování vám jednoznačně hrozí trestní oznámení. Výše trestu by záležela na rozhodnutí soudu. Obecně odpověď najdete v § 178 trestního zákona – http://zakony-online.cz/?s10&q10=178
    Od letošního roku máte při třech nezaplacených nájmech možnost dát nájemníkovi okamžitou výpověď a pak to řešit žalobou na vyklizení bytu.. to by nakonec mohl provést exekutor. Je to šílené, vím.. ale takhle to u nás bohužel funguje. Tito „nájemníci“ jsou považování za slabší stranu a díky tomu taky patřičně chráněni.

  4. romanav napsal:

    Nechte vypnout elektřinu, nemusíte jim říkat, že ji necháváte vypnout vy, prostě neplatte zálohy a možná, že sami prijdou z PRE to odpojit a nebo pokud by se nic nedelo, zavolejte na PRE a objednejte si odmontovani elektromeru. Takhle jsem to udelala ja s tim, ze jsem cekala venku az to PRE odpoji, aby me parazit, kdyz to zjisti,
    nenapadl, co si to dovoluju… :) Presne tak se stalo, parazit hned vybehl – asi cumel na TV ale pak sklapl, na pracovnika PRE si nic nedovolil. Ja jsem parazita pred tim nekolikrat upozornovala, ze uz hrozi odpojeni elektriny. Parazitaci byli ale v mojim byte jeste dalsi 1.5 mesice nez konečně vypadli pri svickach , bez luxovani atd. Ted se s nimi budu soudit o dlužnou částku. Znovu zapojeni elektromeru stoji cca 2000 Kc – tj. platí se za revizi. Me to stalo ale vice, protoze jsem mela jeste 40 let stare jistice a zapojeni uz musi byt na nove jistice, takze mi delali nejdrive jistice nove, ale porad se to vyplati, pomuze to dostat parazitaky z bytu drive a neni uctovana zadna elektrina nez vypadnou.

  5. Mija napsal:

    Dobry den,
    mam hodne podobny problem. Najemnik 2x zaplatil ted uz 2x ne. Navic prestal komunikovat a zrusil tel. cisla :-( (nyni bydlim 200km od bytu takze nejsem v kontaktu). Pokud mu poslu vypoved doporucenym dopisem za nezaplaceni najmu 3x a on se presto nebude chtit odstehovat tak ho muzu vystehovat sam? Staci zaslat doporuceny dopis? Na osobni predani asi nebudu mit stesti (prestal semnou komunikovat…). Mam jeste jeden dotaz, najemnik ve smlouve uvadi jako spolubydlici svoji partnerku (jiz se od nej odstehovala) ma ona nejake zavazky k najmu? Prosim o informaci pokud mate zkusenosti ci znalosti.
    Dekuji!

  6. Líba napsal:

    Dobrý den, nájemník od března 2014 neplatí nájem. 30.6.2014 mu skončila nájemní smlouva. Dvakrát jsem jej písemně a jednou ústně vyzývala k opuštění bytu, nestalo se. Máte, prosím, zkušenost, jak dlouho může trvat vystěhování dle § 208. Policie se ve věci angažuje nebo postupuje věc automaticky soudu?.
    Dozví se nájemník, že na něj bylo podáno trestní oznámení?
    Děkuji. L.

Komentáře nejsou povoleny.