Při koupi bytu je to jednoduché. Tři pokoje obhlédnete během relativně krátké doby a zbytek jsou společné prostory, které se vždycky nějak vyřeší v rámci společenství vlastníků, případně družstva. Pokud kupujete rodinný dům už to taková sranda není. Všechno je pouze vaše a taky všechny opravy jdou z vaší peněženky.
Zevrubná prohlídka RD je asi sci-fi. Těžko si představit, že vás současný majitel ještě před prodejem pustí na celý den do baráku, abyste tam pobíhali a hledali případné vady. Z představy, že mu skáčete po střeše asi taky nebude dvakrát nadšený. Jak se tedy vyhnout pověstné koupi zajíce v pytli?
ODPOVĚDNOST ZA SKRYTÉ VADY
Na pomoc přichází zákon. Za skrytou vadu samozřejmě odpovídá prodávající. V případě, že takovou vadu objevíte až po koupi, můžete po prodávajícím dodatečně požadovat vrácení peněz do výše částky, kterou jste vynaložili na opravu objeveného problému. Na tuto reklamaci máte šest měsíců.
Pozor – prodávajícího nechrání ani formulace “jak stojí a leží”, která se občas v kupních smlouvách objevuje. Odpovědnost za skryté vady nemovitosti mu zůstává. Takže se nebojte bojovat o svá práva i v takovém případě. (viz rozhodnutí nejvyššího soudu z roku 1997)
INSPEKCE KUPOVANÉ NEMOVITOSTI
Nezávislá inspekce kupovaného domu výrazně sníží riziko vaší nespokojenosti s koupí naleštěné barabizny. Certifikovaný inspektor bude pracovat rychle. Ví kam se má podívat a na co se zaměřit. Výsledkem bude vaše jistota, že víte co kupujete.
Zůstává samozřejmě drobný problém s ochotou prodávajícího takovou inspekci ve svém domě povolit. Je sice pravda, že tam nikdo nebude zmateně celý den pobíhat, jako by to bylo v případě, kdybyste se na kontrolu vydali sami. Ale i tak to znamená vpustit do svého soukromí někoho cizího a nechat jej tam volně pohybovat. V okamžiku, kdy prodávající nemovitost ještě normálně obývá, je to asi trochu nepříjemné a ne každý k tomu bude svolný.
ZÁVĚREM
Pokud prodávající souhlasí s návštěvou inspektora tím lépe pro vás. I v případě, že kupujete rodinný dům pouze po vzájemné dohodě a ujištění, že je všechno v pořádku, se ale nemusíte obávat dodatečných nákladů na odstranění vad, které prodávající neprozradil a vy jste si jich nevšimli. Zákon je na vaší straně. Požadujte tedy vrácení peněz.
Dobrý den, potřebuji radu.V prosinci 2011 jsem si koupila byt.Záhy poté se začala objevovat plíseň.Tento byt je ve staré zástavbě.Prodávající ho krásně načinčal, máme plastová okna,po obvodu ho zateplil.Pod tímto bytem je ještě sklep.V létě 2013 zevnitř bytu odstranil omítky asi do výše 20 – 50 cm použil asi sanační omítky s tím,že by to mohlo pomoci.Jenomže bezvýsledně.Vzlínající vlhkost se opět projevila.Tento objekt prodávající nepodřízl,není v podlaze izolace,a tím že objekt zateplil, tak ho uzavřel a nemůže dýchat..Ke konci roku 2013 jsem jim poslala dopis,kde jsem je upozorňovala,že v takovémto stavu nelze žít a uvažuji o odstoupení od kupní smlouvy.Chci se zeptat zda se na tento problém vztahuje 3letá záruka na skryté vady.Čas utíká a nechci se jen tak vzdát.Díky za brzkou odpověď.Snad musí být nějaká cesta.
Dobrý den,
dle nového občanského zákoníku byste byla lépe chráněna, ale bohužel dle původního znění, které platitlo v roce i v roce 2011, když jste byt kupovala, byste musela prodávajícímu vytknout tyto skryté vady nejpozději do šesti měsíců od převzetí nemovitosti. Že jste tyto neodstatky nemohla zjistit dříve bohužel nehraje roli.
Jarda
Syn koupil rodinný dům který byl zapsan do katast.letos v lednu,teď zjistili,že střecha je napadená tesaříkem,kterou budou muset vyměnit a vada jim byla zatajena.Jak nejlépe postupovat,aby jim byla uznaná záruka a vrácena částka z ceny domů.Domluva prozatím nebyla možna.Jak dlouhá záruka je.Děkuji za odpověď. Večerková E.
Dobrý den,
píšete, že dům byl zapsán v lednu 2014. V této souvislosti je důležitá otázka zda byl návrh na vklad vlastnického práva doručen příslušnému katastrálnímu úřadu již minulý rok, protože ke dni doručení smlouvy na katastr se Váš syn stal vlastníkem, a to že samotný vklad byl zapsán až v lednu nehraje roli.
Pokud byla smlouva podepsána a doručena katastrálnímu úřadu ještě v loňském roce platí pro Vás to co jsem odpověděl výše dne 21.05.2014 ke skryté vadě. Za těchto okolností ani nehraje roli zda je ve smlouvě uvedena formulace – jak stojí a leží, která by zbavovala prodávajícího odpovědnosti za vady, protože se prostě na nemovitost nevztahuje (nevztahovala v té době). Domnívám se, že shora uvedené platí i v případě, že smlouva byla podepsána ještě v roce 2013, i když byla katastrálnímu úřadu doručena až letos.
Pokud byla smlouva podepsána a na katastr doručena až v lednu, bude se již postupovat podle nového občanského zákoníku. Ten stanoví lhůtu pro oznámení skryté vady prodávajícímu – do pěti let od nabytí. Pokud však v této smlouvě je formulace, že věc je přenechána jak stojí a leží, tak se domnívám, že pokud jste si výslovně nevymínili, že krovy nejsou napadeny, tak s danou situací nic neuděláte. Je to podstatný rozdíl oproti dřívější právní úpravě, kterou komentuje i článek pod kterým je tato diskuse. Dříve tato formulace – ustanovení šlo použít jen na věci tzv. hromadně určené. Dnes z komentáře zákona vyplývá, že nové ustanovení lze použít i na tzv. individuálně určené věci, čili i nemovitosti.
Jarda
Dobrý den,
budeme kupovat dům a tak se informuji na skryté vady. Pokud by se tedy do 5let od převodu a katastru nemovitostí nějaká skrytá vada projevila a kupující nás s ní neseznámil, je možné, aby částku námi do opravy vložené uhradil?Jak víše uvádíte -když bude ve smlouvě napsané – dům předávám jak stojí a leží, reklamace by byla zbytečná?Má teda být ve smlouvě napsané př. dům nepromrzá,neobjevuje se plíseň, topení je v pořádku apod.?Nebo jak to formulovat, aby to bylo později přípaně účelné?Moc děkuji.Jarka