Nájemník si může nahlásit trvalý pobyt v bytě i bez souhlasu majitele.

K ohlášení změny trvalého bydliště stačí navštívit nejbližší úřad evidence obyvatel (tam kde se dělají občanské průkazy). Tam vyplnit a odevzdat přihlašovací lístek k trvalému pobytu a je hotovo. Bude samozřejmě potřeba platný občanský průkaz a také doložit oprávněnost užívání bytu. To znamená – v případě pronájmu – platnou nájemní smlouvu. To je přesně ten dokument, který dokládá oprávnění užívat byt. Nic jiného nebude úředníky zajímat. Nějaký souhlas majitele nikdo vidět nechce a není tedy ani potřeba.

Přitom pokud se rozhodnete pro pronájem svého bytu, spousta lidí se vás bude ptát, jestli jim umožníte zřídit si tam trvalý pobyt. Neví o tom, že to mohou udělat aniž by se ptali. Mohou se dokonce přihlásit bez vědomí majitele. Prostě mu o tom neřeknou a i tak mají v nových občankách uvedenu adresu jeho bytu.

Některým majitelům bytů se to nelíbí, trvalý pobyt pro ně představuje nějakou hrozbu a souhlas (naprosto zbytečný) svým nájemcům nechtějí dát. Jsou to zbytečné obavy. Pokud bude nájemník problémový, budete mít problémy i když u vás nebude nahlášen. Zakazováním si nijak nepomůžete. Pokud máte strach, že do vašeho bytu vtrhne exekutor a myslíte si, že nepřihlášený nájemník takové riziko nepředstavuje, jste na omylu.

“Místo faktického pobytu je však pro účely exekuce stejně důležité jako informace o tom, kde má dlužník trvalou adresu. Exekutor totiž není při provádění soupisu movitých věcí vázán pouze místem trvalého pobytu dlužníka – soupis může provést právě na místě, kde se dlužník fakticky zdržuje.”

Tolik citace ze stránek exekutorské komory. Takže je jasné, že exekuce majetku nájemníka je možná i v místě faktického pobytu. A věřte, že si ho tam stejně najdou.

Jedinou komplikací je u takového nájemníka trvalý pobyt zrušit. To je ale v případě problémů, které s někým takovým budete řešit, opravdu nepodstatná maličkost. Pokud bude nájemník dobytek, budete mít mnohem větší starosti (např. vůbec ho z bytu dostat) než podat žádost o zrušení údaje o místě trvalého pobytu a čekat na výsledek správního řízení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

44 komentářů u Nájemník si může nahlásit trvalý pobyt v bytě i bez souhlasu majitele.

  1. Zdeňka napsal:

    Dnes jsem se s problémem,tr.pobytu setkala.Majitelka nesouhlasí.Volala mi realitka s tím,že pokud to udělám,bez souhlasu majitelé,tak realitka přijede s policií a okamžitě mě z bytu vykažou.Jsem v podnájmu na dobu určitou.Tak nevím,co dělat?Na ulici skončit nechci.

  2. Admin napsal:

    Pokud jste v podnájmu (jestli je byt družstevní) pak opravdu na trvalé bydliště automaticky nárok nemáte. To platí pouze pro pronájmy. Pokud máte normální nájemní smlouvu s majitelem bytu, tak jsou výhrůžky realitky i majitelky plané. Na trvalý pobyt máte nárok.

  3. Barbora napsal:

    Byt je v mém vlastnictví a nájemníci tam měli trvalý pobyt, neodhlásili jej a už tam tři roky nebydlí. Teď přišel exekutor se na ně dotázat a zanechal na místě nějaký lísteček.. Co mám s tím dělat? Hrozí mi něco? O nájemnících už dávno nevím, kde se sdržují atd… Můžu je jít tedy odhlásit z trvalého bydliště?

  4. Admin napsal:

    Ano vlastník nemovitosti může podat návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu. Na podrobnosti o podání této žádosti se informujte na městském úřadě v místě, kde se vaše nemovitost nachází. Řeknou vám co všechno k tomu budete potřebovat. Pravděpodobně budete potřebovat někoho, kdo vám dosvědčí, že vaši nájemníci v bytě už nebydlí + samozřejmě doložit vlastnictví. Jestli vám hrozí něco ze strany exekutora opravdu netuším. Měli by řešit faktické místo pobytu dlužníků, ale u těchle … člověk nikdy neví.

  5. jan vošický napsal:

    mám pronajaté prostory k podnikání, mohl bych se na tu adresu přihlásit?

    děkuji

    • Admin napsal:

      Ptáte se jestli si můžete zřídit trvalý pobyt v nebytovém prostoru? Domnívám se, že to nejde. Podle zákona je to možné pouze v prostorech určených k bydlení. Přesněji k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci – §10 zák. č. 133/2000 Sb o evidenci obyvatel.

      • ondra napsal:

        A nově musí být dům zkolaudován, aby byla možnost nahlášení trvalého pobytu. Pokud jste si nahlásili tralý pobyt na nezkoulaudovaný dům, tak při výměně ŘP, OP narazíte na problém – neplatná adresa.

  6. Eva napsal:

    Dobrý den,

    mám dotaz, jsem jako nájemce bytu v B.D. Svoji Anuitu jsem zaplatila hned v roce 2004. Ostatní nájemci bytů to splácejí po dobu 10 let do letošního roku.
    Byt pronajímám, vždy se souhlasem B.D – vždy je smlouva na 1 rok. Nyní podnájemníci mne žádají, zda by bylo možné se v bytě trvale přihlásit, protože mají 2 malé děti. Dcera by měla jít od září do školy a syn je ve školce. Ale vzhledem k trvalému bydlišti na jiné části Prahy, nelze děti přihlásit do školy a školky na části Prahy, kde nyní bydlí. Nyní jejich děti musí vozit do školky na jinou Prahu , kde jsou v současné době přihlášeny. Prosím o radu, jestli pro mne jako nájemci bytu , něco hrozí, když jim svolení dám k přihlášení, zda musím toto projednat i s B.D.
    Byt je pronajat přes R.K. se souhlasem B.D. Nerada bych měla potíže. Děkuji s pozdravem Eva.

    • Admin napsal:

      Majitelem bytu je družstvo, vy máte byt v nájmu. Budete (respektive vaši podnájemníci budou..) tedy potřebovat jeho souhlas s trvalým pobytem. Váš souhlas bude důležitý pro rozhodnutí družstva, které by snad mělo respektovat vaše přání. U úřadů by váš souhlas neměl žádnou váhu, protože byt prostě vlastní někdo jiný.

  7. Daniela napsal:

    Dobry den,
    Chtela bych se zeptat zda potrebuji souhlas majitele bytu. Kdyz mam smlouvu na rok. Predem dekuji

  8. Miroslav napsal:

    Dobrý den,
    pořídil jsem si družstevní byt na hypotéku, kterou splácím. Bohužel kvůli práci v něm nebydlím. Byt pronajímám paní s dvěma dětmi a přítelem ( přišel o zaměstnání), která též nepracuje a chce si vyběhat příspěvek na byt. Na úřadu práce po ni požadují trvalé bydliště a že nájem bude sociální úřad posílat rovnou na BD. Přítele nechce uvádět, aby dostala příspěvek. Smlouvu s paní mám na dobu určitou a vím, že od letošního roku si může nahlásit trvalý pobyt bez mého svolení nebo musí mít svolení BD? Dluží mi už 3. měsíční nájem a tím prý by se problém vyřešil. Mám však z toho obavy. Jak je potom z bytu vystěhuji a co zrušení trvalého pobytu?
    Moc děkuji za radu. S pozdravem Miroslav

    • Jarda napsal:

      Dobrý den,
      souhlas mít nemusí. Pomine-li právní důvod k užívání můžete jí trvalý pobyt zrušit. Trvalý pobyt je údaj pouze evidenční a nikoho tedy neopravňuje dožadovat se vstupu kamkoliv a není k tomu ani důvod. S ohledem na exekutory doporučuji vždy při předání do nájmu i po jeho skončení sepsat předávací protokol – při předání uvést vše co je Vaše a předáváte nájemce a až budete přebírat byt zpět tak zase uveďte, že tam nájemce už nic svého nemá.
      Jarda

  9. Helena napsal:

    Dobry den,
    Tretim rokem pronajimame nas druzstevni byt rozvedene pani se ctyrmi detmi.Smlouvu mame vzdy na rok a pravidelne ji obnovujeme.Druzstvo s tim souhlasi,podnajemnice v poradku plati,tak by se zdalo,ze zadny problem nemame.Letos me vsak pozadala,abych ji povolila si vyridit v mem byte trvale bydliste.To jsem odmitla a ona se s tim spokojila.Ted jsem se vsak dozvedela,ze tr.adresu si muze vyridit i bez meho souhlasu.Je na miste obava,ze pokud tak ucini,budu mit problem ji z naseho bytu vystehovat?Tohle mi prijde hodne NEFER.V soucasnosti prevadime byt do osobniho vlastnictvi.Bude i potom potreba souhlasu byt.druzstva,pokud budu chtit byt pronajmout?

    • Admin napsal:

      Taková obava na místě není. Trvalý pobyt nezakládá žádné právo na pronájem bytu nad rámec dohodnutý ve smlouvě. Jakmile bude byt ve vašem vlastnictví nebudete potřebovat souhlas družstva k jeho pronájmu. Nyní jej potřebujete, protože byt máte od družstva v pronájmu vy (nevlastníte jej, je majetkem družstva) a paní je jen váš podnájemník. Po převodu budete vlastníkem nemovitosti a můžete s ní nakládat jak uznáte za vhodné.

      • Helena napsal:

        Dekuji Vam za odpoved.Zapomnela j sem se jeste zeptat,jak je to s danovym priznanim?Ze trech pokoju,podnajemnice obyva pouze dva,avsak plati plnou vysi platby,kterou po me pozaduje druzstvo.Tzv.SUP za SUP.Ve tretim pokoji mam slozeny sve veci.Nezustava mi tedy ani koruna navic.Je to i zahrnuto ve smlouve.Jsem povinna odvadet nejakou dan?

        • Admin napsal:

          Daňové přiznání máte povinnost podat od příjmu nad 20000,-. Příjmem je vše co vám podnájemník platí, takže nejspíš budete muset podat přiznání i když na tom nic nevyděláváte. Narozdíl od pronájmů u kterých nelze uplatnit příspěvek do fondu oprav jako uznatelný náklad, byste v tomto případě nájemné placené družstvu odečíst snad mohla a tak v konečném důsledku nebudete platit nic. O možnosti zahrnout toto nájemné do nákladů se ale raději ještě informujte, je to jen můj odhad a stoprocentní jistotu vám nedám.

  10. Monika napsal:

    Chtela bych se zeptat nasla jsem si podnajem ale majitelka mi nechce dat souhlas k trv.pobytu.zatim bydlim v byte kdeneco v neporadku.je tu hlase najemnik co nmu sem chodi neprijemne dopisy a c me to znekidnuje mam pred soudem kvuli osvojeni deti do pece a beru pridavky a nevim jestli v novem byte bez trv.bydliste mohu dal pridavky dostavat a projit soudem.budu mit platnou najemni smlouvu bez trv.bydliste.moc dekuji za odpoved

    • Admin napsal:

      Bohužel pravidla pro vyplácení přídavků na děti neznám, ale nechce se mi věřit, že byste o ně jen tak přišla… V tomhle vám tedy neporadím. Předpokládám, že úřad práce vám podá přesnější informace.

  11. Helena napsal:

    Jeste jednou Vas zdravim a prosim o radu.
    V soucasnosti prevadime dr.byt do os.vlastnictvi.Nepobyva me v CR,tudis prevodu nemuzeme byt os.pritomni.Ucinili jsme prvni krok,coz je splatka anuity plus poplatek druzstvu za prevod bytu.Pani z druzstva nam ma poslat smlouvu,kterou mame podepsat a zaslat zpet.Mame docela obavu,abychom nekomu nenaleteli a o byt neprisli.Na co si dat ve smlouve pozor?

    • Admin napsal:

      Pokud jednáte o převodu skutečně s družstvem (což asi víte), tak tady snad nic nehrozí. Předpokládám, že převody schválila členská schůze a dům už byl řádně rozdělen na bytové jednotky na základě prohlášení vlastníka. Na základě smlouvy o převodu se provede vklad do katastru nemovitostí. Takže snad jedině, aby v ní byla vaše jednotka řádně vymezena.

  12. Jirka napsal:

    „Jedinou komplikací je u takového nájemníka trvalý pobyt zrušit. To je ale v případě problémů, které s někým takovým budete řešit, opravdu nepodstatná maličkost. “
    .
    Tak to bude opravdu nepodstatná maličkost pro majitele bytu a hlavně další nájemníky, když se předchozí neodhlásí a jednou za čas exekuce zabere majetek i těm dalším nájemníkům. To vás jako poctivé nájemníky hrozně potěší, že?

    • Admin napsal:

      Zřejmě jste mě nepochopil správně. Nepodstatnou maličkostí oproti problémům, které takový nájemník způsobí, jsem myslel zajít na úřad a podat žádost na zrušení údaje o trvalém pobytu. Ne, že ho tam takovému (bývalému) nájemci necháte a pak budete čekat, kdy vám na dveře zabuší třeba exekutor. Na to, že se podobné individuum přihlásí k pobytu někde jinde a tím se problém vyřeší, bych rozhodně nespoléhal a ani bych to nikomu neradil.

  13. Helena napsal:

    Dobry den.
    muzu si overit na prisl.miste zda je nekdo na me adrese trvale prihlasen?Jsou vubec povinni mi to rict i kdyz zatim majitelem bytu nejsem?

    • Jarda napsal:

      Dobrý den,
      obávám se, že pokud nejste vlastníkem, tak se s Vámi bavit nebudou.
      Jarda

  14. Jana napsal:

    Existuje zpusob,jak zbavit meho bratra trvale adresy v mem byte?Neplati sve ucty a ja mam obavu,ze brzy zazvoni exekutor.Byt mam v os.vlastnictvi.Byli jsme spolecne na obecnim urade a zadali o prehlaseni adresy na urad.Oni vsak o tom nechteji ani slyset.Co s tim?A muzu prijit o nejaky majetek,pokud bude jeho adresa u mne?On zije v zahranici a jezdi jen na navstevu.

  15. Otakar napsal:

    Dobrý den mohl bych Vás poprosit o radu jak se hlásit trvale v družstevním bytě?Nájemník s hlášením nemá problém.Já jako podnajemník jen netuším jak v této věci postupovat a co vlastně k tomu potřebuji. Děkuji za odpověď.

  16. Admin napsal:

    @Jana: bohužel netuším co znamená „nechtějí ani slyšet“. Pravidla pro žádost o zrušení trvalého pobytu by měla být jasně daná. Pokud se váš bratr nenahlásí jinde, budete asi potřebovat svědectví sousedů, že už s vámi nebydlí. Každopádně to musíte vyřešit přímo s úřadem
    @ Otakar: budete potřebovat písemný souhlas družstva.

  17. Jana napsal:

    Nechteji ani slyset?? No,doporucili nam,at se vzda ceskeho obcanstvi,nebo se muze prehlasit na adresu svych rodicu.Pochopila jsem z toho,ze se brani „zuby nehty“,aby ho zaevidovali jako bezdmovce s tr.adresou na obecnim urade.Nevime,co delat.Rodice brachovi nedovoli,aby si adresu prehlasil k nim.

  18. Marie napsal:

    Dobrý den mám dotaz, mamka má dva byty v nájemném domě.V jednom bydlí a druhý pronajímala.Jsem její dcera a chci se nastěhovat do bytu po nájemcích .Dali jsme nájemcům výpověď z bytu ty nikomu nic neřekli a odstěhovali se.To je vše v pohodě, kdyby tu neměli trvalí pobyt.Začínají k nám chodit exekutoři a vymahači půjček.Chtěla bych je odhlásit z trvalého pobytu ale nevím jak a kde a co k tomu vše potřebuji.Moc vám děkuji za odpověď.

  19. Anna napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat: V domě, který na mě otec přepsal, má trvalé bydliště on i jeho současná manželka. Ona v domě nikdy nebydlela (celý život se zdržuje na adrese vzdálené 160km), ale má tam trvalé bydliště. Mohu ji z něho odhlásit bez jejího souhlasu?
    Děkuji

  20. Jarda napsal:

    Dobrý den,
    jak vidím je tu více dotazů ohledně zrušení trvalého pobytu. Obecně se dá říct, že o to může požádat každý vlastník, a to za předpokladu, že osoba, která má v jeho nemovitosti hlášen trvalý pobyt, již nemá žádný právní titul k jejímu užívání. Snad se Admin nebude zlobit, ale bylo by zbytečné dělat něco co už někdo udělal, a tak bych si dovolil odkaz:
    http://www.mukolin.cz/cz/obcan/zivotni-situace/4835-zruseni-udaje-o-mistu-trvaleho-pobytu-na-zaklade-navrhu.html
    Jarda

    • Admin napsal:

      Admin se určitě nezlobí. Jsou to otázky, které se zde neustále opakují a přitom už byly zodpovězeny buď přímo v článku nebo v komentářích. Ani odkaz na stránky úřadu (v tomto případě města Kolín) samozřejmě neuškodí. Postup bude u všech úřadů stejný. Takže díky.

  21. Helena napsal:

    Dobry den..Pronajimame druzstevni byt pani se kterou kazdorocne obnovujeme smlouvu.Druzstvo s tim take souhlasi.Byt prevadime do os.vlastnictvi a v zari uz bychom meli byt jeho vlastniky.S bytem mame jine plany,ale prozatim nevime kdy je budeme realizovat.Smlouva s pani konci nekdy v cervenci.Co to pro mne znamena,kdyz s ni nesepiusu smlouvu na dalsi rok a ona bude byt dale uzivat?Muze to byt pro nas v budoucnu nejaky problem?

  22. Jarda napsal:

    Dobrý den,
    zákon předpokládá písemnou formu smlouvy, kdy dále však stanoví, že pronajímatel nemá právo namítnou vůči nájemci neplatnost smlouvy pro nedostatek její formy – tedy, že není písemná.
    Nebude-li však nájemní smlouva v písemné podobě, nebudou sa na ni vztahovat příslušná ustanovení o nájmu bytu, tj. §2235 a náseldující, ale obecná ustanovení, tj. §2201-§2234. Takto je taková situace popsána v komentáři nového občanského zákoníku.

  23. Helena napsal:

    Zdravim Vas,Jardo a moc dekuji za odpoved.Priznam se vsak,ze z toho nejsem nijak moudra.Pragraf 2235 a vsechny ostatni jsou pro mne velkou neznamou.Pochopila jsem,ze smlouva mezi mnou a pani by bylo lepe sepsat,ale proc a co mi hrozi kdyz se domluvime pouze ustne ,jsem nepochopila taktez.

    • Jarda napsal:

      Dobrý den,
      omlouvám se, ale dívám se tady jen občas, a tak reaguji až dnes. Dříve by absence písemné podoby způsobila absolutní neplatnost takového vztahu. Dnes Vám, ale nehrozí v podstatě nic. Pokud není smlouva písemná jak předpokládá zákon, tak se na takový pronájem nepohlíží jako na pronájem bytu, který má svá speciální ustanovení zákona, která se použijí jen pro pronájem bytu (případně domu) a mohou být odlišná od jiných ustanovení, která se týkají obecně nájmu. Ve Vašem případě by se tak mělo postupovat podle těchto obecných ustanovení. Rozdíl je třeba v tom, že v případě, že bude existovat písemná nájemní smlouva, tak v případě, že nájemce bude i nadále užívat byt po skončení nájmu (doby uvedené ve smlouvě) a ze strany pronajímatele nebude vyzván k jeho uvolněn ani do tří měsíců, tak se smlouva automaticky prodlužuje dle původní doby, ale maximálně na dva roky. Pokud smlouva písemná nebude použijí se obecná ustanovení, která mají tyto lhůty kratší, a to sice pronajímatel musí vyzvat nájemce do jednoho měsíce (nikoliv tří jak je tomu u bytů) a pokud tak neučiní tak se smlouva prodlužuje dle původní doby, ale maximálně o jeden rok (u bytů jsou to maximálně dva roky) Snad se mi to na tom příkladu podařilo alespoň trochu vysvětlit tu podstatu rozdílu.
      Jarda

  24. Helena napsal:

    Moc Vam dekuji za vysvetleni.Ted tomu uz rozumim.
    Zdravi Helena.

  25. Miroslav napsal:

    Dobrý den, předal sem byt a novi majitel mi nechce odhlasit trvat. pobyt. Vůbec se mnou nekomunikuje. Mužů se sám odhlásit když tam prokazatelne nebydlím už pár let. Děkuji

  26. jaroslava napsal:

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda se mohu přihlásit na trvalý pobyt do bytu,který jsem zdědila po rodičích.Mám ho na půl s bratrem a jsou na něm exekuce.Děkuji.

  27. Romča napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – pronajímám byt, který mám v osobním vlastnictví, nájemníci mají vždy smlouvu na užívání bytu prodloženou na 1 rok. Nyní jsem jim chtěla uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, ale zjistila jsem, že již si do bytu nahlásili trvalé bydliště. Mohu v budoucnu jim kdykoliv vypovědět smlouvu a jak dlouho do předu?
    Díky za odpověď.

    • Admin napsal:

      Nájemní smlouvu na dobu neurčitou nemůžete vypovědět kdykoliv, je to možné pouze z důvodů stanovených v zákoně. Pokud máte s bytem nějaké jiné plány do budoucna zůstaňte raději u prodlužování nájemní smlouvy na dobu určitou. Trvalé bydliště na ukončení nájmu nemá žádný vliv.

  28. Iva napsal:

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Tatka je majitel bytu, ale půjčil vnučce byt, která se ted vdala a bydlí tam s manželem a synem. Jestli si bez souhlasu majitele si může dát trvalý byt když nemá nájemní smlouvu. Děkuji.

  29. Petra napsal:

    Dobrý den, Máme trvalé bydliště v Německu. Potřebuji si, ale něco dodělat v Česku, ale k tomu potřebuji trvalé bydliště. Moji rodiče se přestěhovali do družstevního bytu. Je možné si zařídit trvalý pobyt na krátkou dobu na tomto bytu? nebo jiný příklad?

    Děkuji

Komentáře nejsou povoleny.