Na poslední schůzi SVJ jsme řešili zajímavý problém. V domě se nachází bytová jednotka nabízená k prodeji a někteří vlastníci vyjádřili obavu, co se stane s penězi na společném účtu po prodeji tohoto bytu. Konkrétně samozřejmě zda si je může odcházející vlastník z účtu vytáhnout. Inu nemůže…
Ve společenství vlastníků neexistuje nájem ani žádný fond oprav. Peníze, kterými přispíváte na společný účet jsou zálohou na údržbu a příp. investice do společných prostor a chod SVJ. Při prodeji bytové jednotky tak nastává otázka co s těmi penězi udělat. Poměrná část našetřených peněz patří majiteli, který prodává byt a tak by jej to mohlo svádět k domněnce, že si je odnese sebou.
Představme si ale situaci, kdy jako SVJ máte schválenou investici třeba do nové fasády. Na nějaké dřívější schůzi jste si ji odsouhlasili a její realizace je plánována někdy v střednědobém časovém horizontu. Vlastník prodávaného bytu by měl právo si vzít ze společného účtu poměrnou část (svoje peníze) a říct vám sbohem. Co bude dál?
- Necháte tuto poměrnou část doplatit nového vlastníka. Přijde vám to logické? Mně ne. Myslím si, že je to nesmysl. Nový majitel bytu na to ani nemusí mít peníze. Ani s tím nemusí souhlasit.
- Zrušíte příspěvky ostatních vlastníků, dokud nový majitel nesrovná podíl peněz ostatních. Nebo si peníze vyberou všichni. To by ale jakékoliv investice asi významně odsunulo. Pokud potřebujete novou střechu je to nereálné.
- Nejúsměvnějším řešením téhle situace by byla realizace jen poměrné části investice. U výměny oken by to asi ještě šlo, prostě vynecháte byt nového majitele, ale u fasády? Nebo u střechy? Taková rekonstrukce by byla k ničemu.
Logika věci tedy říká, že odcházející majitel si peníze z účtu vytáhnout nemůže. Za tyto peníze byly schváleny nějaké investice do společného majetku a ty se přece týkají i prodávané bytové jednotky. Jakákoliv investice z našetřených peněz by pak byla bez částky vrácené majiteli prodávaného bytu dost nespravedlivá, protože veškeré náklady by nesly jen ostatní majitelé.
Celá tahle úvaha by byla jen zbožným přáním normálně uvažujícího člověka, kdyby neměla nějakou oporu v zákoně nebo v rozhodnutí soudu. Takže pokud pochybujete o tom, že peníze ze společného účtu opravdu vracet nemusíte, přečtěte si §15 zákona o vlastnictví bytů nebo rozhodnutí nejvyššího soudu v této věci.
Dočtete se tam, že veškeré prostředky vložené do fondu oprav jsou považovány za závazek SVJ vůči vlastníkům bytových jednotek a bývalému vlastníku se prostě nevrací.